Балкан
11. April 2018 - 16:37

Серија земјотреси ја погоди Албанија

Денеска напладне во јужниот дел на Албанија се регистрирани серија земјотреси.

Албанските медиуми кои се повикуваат на надлежните институции во земјата јавија дека земјотресите најмногу се почувствувани во градот Валона и регионот , а епицентарот бил 5 километри далеку од месноста Орикум, со јачина од 3,9 степени според Рихтер.

Според првичните информации нема повредени ниту материјални штети.