Фудбал
30. October 2015 - 9:06

Серија А: Сампдорија и Емполи освоија по еден бод

Последниот натпревар од 10.коло од Серија А одигран синоќа во Џенова меѓу Сампдорија и Емполи заврши без победник 1:1. Поведоа гостите со голот на Мануел Пуциарели во 60.минута, а изедначи Едер седум минути подоцна. Последните минути од дуелот Емполи ги играше со десет играчи бидејќи поради втор жолт картон беше исклучен Асан Диусе.  Сампдорија со 15 бодови се наоѓа на 9.место на табелата, додека Емполи е 14.ти со 11 бодови.
 
Резултати на другите натпревари од ова коло:
Болоња – Интер 0:1,
Аталанта – Лацио 2:1,
Фросионе – Карпи 2:1,
Верона – Фиорентина 0:2,
Милан – Киево 1:0,
Наполи – Палермо 2:0,
Рома – Удинезе 3:1,
Сасуоло – Јувентус 1:0,
Торино – Џенова 3:3. 
 
Табела: Рома 23 бодови, Наполи 21, Фиорентина 21, Интер 21, Сасуоло 18, Лацио 18, Аталанта 17, Милан 16,...