Фудбал
18. September 2022 - 19:53

Серија А: Порази на Интер и Јувентус

Серија А има нов лидер тоа е големото изненадување во првенството Удинезе кој ги гази фаворитите и тоа убедливо.  Денеска со 3-1 беше поразен големиот фаворит за титулата Интер кој по третпат беше поразен во шампионатот. 
Интересно гостите први го отворија резултатот преку Николо Барела од слободен удар но кон средината на првиот дел Шкриниар  го анулира водството на противникот за да во вториот дел домашните со гловоите на Јака Бијол и Арслан дојдоа до големата победа од 3-1. 
Сензацијата сепак се случи во Монца каде новолигашот го совлада Јувентус со 1-0 и ја прокнижи првата победа во Серија – А. 
Ова беше петти пораз за старата дама  која играше без исклучениот Ди Мариа што знаеше да го казни Данецот Кристијан Гиткјае кој беше стрелец на златниот гол за Монца.