Фудбал
14. May 2017 - 11:41

Серија А: По еден бод за Аталанта и Милан

Екипата на Милан успеа да остане непорзаена и од гостувањето кај Аталнта да се врати со еден бод откако синоќа одигра 1:1 во натпревар од 36.коло. Голот за израмнување го постигна Жерар Делофеу во 88.минута, додека стрелец за домашната екипа беше Андреа Конти во 44.минута. 
На вториот дуел од 36.коло одигран вчера Фиорентина го совлада Лацио со 3:2.
Денеска се играат другите дуели од оваа рунда: Интер – Сасуоло (почеток 12:30 часот), Болоња – Пескара, Каљари – Емполи, Кротоне – Удинезе, Палермо – Џенова, Сампдорија – Киево, Торино – Наполи (почеток 15 часот) и Рома – Јувентус (почеток 20:45 часот).   
Табела: Јувентус 85 бодови, Рома 78, Наполи 77, Лацио 70, Аталанта 66, Милан 60, Фиорентина 59, Интер 56,...