3. May 2016 - 8:17

Серија А: Наполи и Рома се „тркаат“ за второто место

Двете екипи од Серија А (Наполи и Рома) ја продолжуваат борбата за второто место и директно учество во Лигата на шампионите. Вчера на дуелите од 36.коло и двата тима победија. Наполи ја победи Аталанта со 2:1, а најзаслужен за триумфот беше Игуаин, кој ги постигна двата гола за Наполи.

Рома ја совлада на гости Џенова со 3:2, иако домашниот тим водеше со 2:1. Но, пресвртот повторно го навести Тоти кој изедначи во 77.минута, а потоа Ел Шарави постигна гол за победа во 87.минута.
Во редовите на Џенова во игра влезе македонскиот репрезентативец Горан Пандев во 82.минута. Ова за него беше прв натпревар по повредата.
Шампионот Јувентус има 88 бодови, а Наполи 76, додека Рома има 74.До крајот во Серија остануваат уште две кола.