Ракомет
21. October 2017 - 12:15

СЕХА: Вардар гостува кај Цеље

Шампионот на СЕХА лигата Вардар попладнево го игра дуелот од 5.коло од ова натпреварување. „Црвено-црните“ гостуваат во Цеље кај истоимената домашна екипа. Вардар со пет победи од истотолку натпревари е на врвот на табелата, а европскиот првак важи за фаворит и на овој дуел иако игра на теренот на Цеље.

Тренерот Раул Гонзалез нема да може да сме на поврдените Фереира, Стоилов и Македа, а во зависност од резултатот шанса ќе добијат повеќе играчи кои воглавно се дел од поширокиот список на Раул.
- По двата дуела со Барселона и со загреб можеби сме малку уморни и со повредени играчи, но ние сме европски шампиони и СЕХА прваци и мора да играме на победа. Главна задача ќе биде да го запреме нивиот најдобар играч Млакар, изјави пикерот на на Вардар Мијајло Марсениќ, кој е единствениот избор на таа позиција за овој дуел на тренерот Раул.
Вардар е прв на табелата со 15 бодови, а Цеље е на 5.место со 10. Натпреварот се игра во салата „Златорог“, а почнува во 17:45 часот.