Ракомет
19. October 2015 - 19:04

СЕХА лига: Вардар поразен и од Загреб

По поразот вчера во Лигата на шампионите од Колдинг ракометарите на Вардар загубија попладнево за првпат и во СЕХА лигата. Поуспешни од нив беа ракометарите на ППД Загреб со 30:25 (16:14).

Покрај отсуството на повредените и болни играчи (Штербик, Душебаев, Деревен, Стоилов) за „црвено-црните денеска проблем беше и заморот бидејќи од Данска денеска допатуваа во Загреб и се појавија на теренот.
Инаку во поголемиот дел натпреварот беше изедначен, а на полувремето беше 16-14 за Загреб.
До 40.минута резултатот беше нерешен 19-19, апотоа Загреб направи серија од 4-0 што се покажа како решавачка за победата.
Најефикасни на дуелот беа Лука Степанчиќ кај загреб со 6 голови и Филип Лазаров кај Вардар со 7. Голманот на Вардар Петар Ангелов имаше 11 одбрани.
Загреб и Вардар со по 15 бодови се на врвот на табелата. Загреб од пет натпревари без пораз и Вардар од 6 натпревари.
Без пораз е и шампионот Веспрем по три одиграни натпревари унгарската екипа има 9 бодови.