Македонија
19. January 2016 - 15:54

Седуммина повредени од кои едно лице потешко во пожар во скопски Чаир

Седум лица од кои три деца се хоспитализирани поради повредите добиени во пожар што избувнал околу два часот по полноќ во стан на улицата „Џон Кенеди“ во Скопје. 

Полицијата соопшти дека пожарот избувнал во станот на Х.Ф.(1984) и дека тој притоа се здобил со изгореници од втор и трет степен на двете раце и лицето, и е задржан во Ургентен центар-Пластична хирургија.

Во пожарот се повредени и И.Ф.(66), Р.Ф.(35) и С.М.(20), кои се задржани на Клиниката за токсикологија, како и три деца на возраст од 11, 7 и една година кои се задржани на педијатрија. 

Пожарот, како што соопшти МВР, е локализиран од страна на територијалната противпожарна единица-Скопје.

Увид на лице место ќе се врши денеска, кога ќе се утврди и причината за настанување на пожарот.