Loading Video...
Свет
24. January 2023 - 16:31

Седум лица убиени вчера во две поврзани убиства во Калифорнија, уапсен осомничениот

Седум лица загинаа во две одвоени, но поврзани престрелки во северниот дел на Калифорнија, во крајбрежниот град Халф Мун Беј. 4 жртви од нападот биле откриени на фарма за печурки а останатите во соседна компанија за транспорт. Напаѓачот доброволно и се предал на полицијата а мотивот засега е непознат. Дел од жртвите ги убил пред очите на деца соопшти полицијата.

Едно лица пак е убиено а седум се ранети во пукање на бензинска пумпа во градот Оукленд. Тоа беше второто масовно фатално пукање вчера а трето за три дена во американската сојузна држава Калифорнија.