Фудбал
21. July 2016 - 10:01

Седлоски: Првиот пенал е престрог

Шефот на стручниот штаб на нашиот тим после натпреварот со Динамо на Максимир не го криеше разочарувањето и покрај добрата игра и на едниот и на другиот натпревар во Лигата на шампионите. Седлоски уште еднаш им честиташе на играчите на Вардар за храбрата и добра игра и на реваншот со Динамо кој што незаслужено го загубивме. 
 
„За публиката ова беше перфектен натпревар. За едно вакво големо натпреварување таков пенал како првиот мислам дека не постои, според она што го слушнав од моите соиграчи во соблекувалната. Не можам ништо да им замерам на моите фудбалери, одиграа храбро. Покажавме дека можеме да се носиме со ваков Динамо кој што има добри играчи. Водевме два пати, потоа Динамо израмни од два пенали. Кај третиот гол на противникот веќе беше готово. Вардар на овие два натпревари даде се од себе, играчите што се вели „изгинаа“. Кога ќе се собере се мислам дека заслуживме повеќе. И на овој дуел во Загреб на почетокот имавме две прилики, прво Асани а потоа и Хамбарѕумјан статива. Секоја чест на фудбалерите, но тоа е фудбалот. Одиме понатаму. Честитки за Динамо и му посакувам многу успех, да ја мине и следната фаза од Лигата на шампионите“, изјави нашиот тренер на прес конференцијата после натпреварот.