Свет
14. September 2017 - 9:24

Себастијан направи пустош во Германија: Ураганските ветрови однесоа три животи

Најмалку три лица настрадаа во бурата „Себастијан“ во Германија, каде на север од земјата се забележани ветрови со сила на ураган од 130 км на час.

Бурата во средата го погоди западот и северот на Германија, а се движи кон истокот на земјата, соопшти германските метеоролози.

Неколку германски региони издадоа предупредување во кое ги советува луѓето да останат дома, додека службите за вонредни ситуации не ги расчистат патиштата и не ги поправат проблемите со струјата, пренесува АФП.

Според наводите на локалните пожарникарски служби, тело на маж во инвалидска количка е пронајдено во реката во северниот град Хамбург. Сведоци го виделе како паѓа во вода, но и покрај напорите на спасувачите служби, меѓу кои имало нуркачи, чамец и хеликоптер, „не можеле да го спасат“, наведува француската агенција.

Među poginulima je i jedan pešak u Hamburgu kojeg je pogodila skela koja je pala sa sedmog sprata zgrade, saopštila je policija. On je odvezen u bolnicu, gde je kasnije preminuo.

Prema navodima lokalne policije, treća žrtva je 53-ogodišnji muškarac na kojeg je palo drvo u gradu Brilion.