Македонија
21. April 2017 - 9:12

Се забели Македонија, еве каде утрово има снег

ВИСИНА НА СНЕЖНА ПОКРИВКА (во 8 часот). 1 Крушево, 3 Маврово.
 
МИНИМАЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ
 
-7 Лазарополе, -5 Крушево, Маврово, -4 Берово, -2 Пожаране, Ѓуриште, Претор, Охрид, -1 Скопје Петровец, Битола, 0 Струмица, Тетово, Кр. Паланка, Виница, 1 Куманово, Штип, 2 Скопје, Д. Капија, 4 Дојран, 5 Гевгелија.
 
НАВРНАТ ВОДЕН ТАЛОГ (во л/м2) за 24 часа, до 8 часот.
 
1 Крушево, Охрид, 2 Маврово.
 
ВРЕМЕТО ДЕНЕС
 
Променливо облачно и студено со засилен северозападен ветер, особено изразен вдолж Повардарието и источните делови.Претпладнево во североисточните делови ќе има локален слаб снег. Највисоката температура на воздухот ќе биде во интервалот од 6 до 13 степени.
 
Во Скопје променливо облачно и студено со засилен северозападен ветер. Дневната температура ќе достигне до 10 степени
 
ВРЕМЕТО ВО НАРЕДНИТЕ ДЕНОВИ
 
За време на викендот утринските температурите на повеќе места ќе бидат околу или под нулата. Дневната температура од сабота ќе биде во пораст.