Свет
20. August 2017 - 20:59

Се сруши мал туристички авион: Тројца мртви

Во планинска област на југот на Швајцарија се сруши мал туристички авион, при што загинаа сите три лица кои се наоѓале во него.
 
Засега не е позната причината за падот на авионот, соопшти полицијата.
 
Авионот кој полетал од аеродромот во Сиона се срушил 15-тина минути подоцна во регионот Санеч, на висина од 2.100 метри, прецизира полицијата.
 
Сите три лица кои биле во авионот се мртви, пилот и двајца патници, чиј идентитет засега не е познат.
 
Авионот требал да слета на аердормот во Бијен-Каплан, стотина километри северно.