Македонија
13. February 2021 - 8:55

СДСМ: Мицкоски и Милошоски цела недела молчат за скандалот „кражба“, ВМРО-ДПМНЕ останува симбол на криминалот

Шефот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски речиси една недела молчи за скандалот со неговиот близок соработник дезинформаторот Антонијо Милошоски, кој според јавно достапни документи бил осудуван и казнет во Германија за кражба, злоупотреба и измама.

Мицкоски повторно нема став, не се произнесе, како и за многу други прашања каде е јавно повикан.

Антонијо Милошоски за овој скандал и срамен однос кон граѓаните и државата треба да поднесе оставка и да се извини.

Особено што против него и пред домашните судови се води предмет каде се сомничи дека сторил измама и злоупотреба на службената положба и овластувања.

Пратеник, осуден за кражба, злоупотреба и измама не е достоен да ги претставува граѓаните во Парламентот.

Милошоски е срам за македонската држава, за Собранието и за парламентарната демократија

Затоа Милошоски треба да преземе одговорност за своите постапки, да си даде оставка на функцијата пратеник и да им се извини на граѓаните.

 

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ