Фудбал
30. May 2020 - 16:03

Савичевиќ: Проширувањето на лигата на 12 клуба значи враќање на „местенките“!

Во интервју за Арена, претседателот на ФСЦГ, Дејан Савичевиќ ја објасни одлуката за решавање на првенството на теренот, а тој исто така имаше јасен став за зголемување на бројот на клубови во Телеком 1. ЦФЛ, што беше идеја што потекнува од клубовите..
 
„Додека јас сум претседател на Федерацијата, лигата нема да се прошири. Тековниот формат е потежок, се игра на четири кола, но има многу помалку простор за малверзации. Многу ги турнавме главите во песок. Нема повеќе потреба. Лигата со 10 клуба се покажа како најдобра досега. Да имавме 12 клуба, би било како да се вратиме пет или шест години. Сакам да одиме напред. Одлуката да се реши првенството на теренот е најспортско, најискрено. Размисливме за здравјето на играчите и направивме потези соодветно “, рече Савичевиќ.
 
Црногорскиот клупски фудбал се враќа на местото на настанот на 30-ти мај по повеќе од два и пол месеци прекин предизвикан од пандемија на вирусот корона.
 
Како го гледате продолжението, бидејќи  играчите имаат помалку од две недели да работат како тим, а за прв пат се соочуваат со фактот дека треба да играат голем број на средби во краток временски период?
 
„За среќа за нас, фудбалот може повторно да се игра, но штета е што нема да има публика. Затоа ми е многу жал. Се согласувам дека играчите имаат помалку време за тренинг и дека сè ќе биде различно во споредба со тоа што беше порано. Би било премногу долго да не се игра од 7 март до 7 или 8 август. Пет месеци без конкуренција. Претежно од таа причина, решивме да го продолжиме првенството. Ако  објавевме крај, сигурен сум дека ќе имавме многу повеќе незадоволни. Во тој случај, ќе требаше да донесеме непопуларни решенија што некои не би ги сакале “, одговори првиот човек на црногорската фудбалска куќа, а потоа продолжи:
 
„Би било смешна лига да играме со 11 клубови во првата лига следната сезона. Да се ​​прошири лигата на 12 клуба, а потоа да се скрати повторно, би било како да се враќаме во минатото, веќе реков. Има уште многу прашања зошто ова, зошто тоа. Системот со 10 екипи од првата лига е најдобар, а за тоа сведочи и фактот дека нема повеќе извештаи од УЕФА за сомнителни натпревари. Натпреварите се 99,9 проценти конкурентни. Со оглед на сè, мислам дека направивме вистинска работа. Мислам на сите нивоа на конкуренција. Свесен сум дека топлината ќе донесе проблеми, особено кај помладите категории и Втората лига заради недостаток на рефлектори. Сепак, верувам дека и ние ќе го надминеме тоа “, додаде Савичевиќ.
 
Арената неодамна спроведе анкета во која скоро сите тренери од прва лига предложија запирање на сезоната. Како го коментирате тоа?
 
„Немав такво чувство за време на разговорот со претставниците на клубовите. Очигледно, приказната за весникот беше една, а друга на нашата средба. Не можам да верувам дека, на пример, тренерот Грбаљ не би сакал првенството да продолжи. Можеби мислеше дека нема да има испаѓање ако ја замрзнеме лигата. Ова беа некои произволни мислења. Сите зборуваа како што сметаа дека одговара. Можеби некои дури пресметаа дека лигата ќе се прошири. Им велам на сите дека нема ништо лошо во тоа. Теренот е мерило. Секој треба да покаже каде припаѓаат “.
 
Фудбалот ќе се игра во различни околности без публика до крајот на сезоната, со можност да се направат пет замени. Што мислиш за тоа?
 
„Пет измени ќе бидат 100 проценти. ИФАБ ја донесе одлуката за тоа.  “.
 
Некои од нашите клубови имаат странци на клупата, кои заминаа дома за време на паузата на првенството. Кога се вратиле, биле подложени на задолжителен карантин, што значи дека не можеле да спроведат обуки. Затоа, не секој е во иста позиција. Како го гледате тоа?
 
„Секој клуб има некои проблеми. Што се однесува до ова, требаше да размислат за тоа. Има странци кои престојувале во Црна Гора. Тоа беше најбезбедно за нив после сè што се случи во околината. Претпоставката дека првенството нема да се игра до крајот, беше погрешна причина. Извинете, но мора да се игра. Клубовите треба да решат вакви работи внатрешно “. Поради вирусот „ковид-19“ се прекршени роковите за календарот за оваа сезона. Во која мерка тоа ќе влијае на следната натпреварувачка година?
 
„Првенствата досега започнаа во првата, евентуално втората недела од август. Овој пат, новата сезона ќе започне подоцна, околу 15 август. Некои ќе имаат две недели, а некои уште помалку време помеѓу двата првенства. Го одложивме почетокот на Втората лига до 22 август. Но, тоа е вонредна состојба. Треба да разбереме дека не е така, сè до избувнувањето на пандемијата на вирусот корона. Јасно е дека ќе биде тешко за клубовите до 12 декември, кога ќе заврши првата половина од сезоната и ќе биде особено тешко за вторите лиги “.
 
Остануваат грижите околу помошта од УЕФА од 4,3 милиони евра за националните федерации.
 
Можете ли да го разјасните тоа?
 
„Драго ми е за ова прашање бидејќи има информации што слабо се толкуваат во околината и кај нас. Тоа е четиригодишна програма HetTrick. На една од седниците на УЕФА, претседателот Чеферин рече дека тие средства не се загрозени за планираниот период и дека тие ќе бидат на располагање на Федерациите, а не како што некои толкуваа дека парите веќе биле платени и наменети за да им помогнат на клубовите. Не добивме 4,3 милиони, но ќе ги добиеме преку инфраструктура, правејќи рефлектори, стадиони, трибини, синтетичка трева… Тоа се парите што ќе ги дистрибуираме во наредните четири години “.
 
Клупскиот фудбал во моментов е во преден план. Што е со репрезентациите, особено Лигата на нации, што најмногу го интересира Црна Гора?
 
„Национален тим? Тоа е во магла. Поради вирусот корона, преместени се многу термини, вклучително и оние резервирани за националниот фудбал. Зависи од која земја ќе се отвори, како ќе оди со граници, летови. Чекаме за инструкции. Се надевам дека ќе играме Лига на нации, но се плашам дека нашата А селекција ќе има само пријателски натпревари оваа година. Тоа би било лошо за националниот фудбал “.
 
Колку време ќе биде потребно фудбалот да се опорави од штетата што ја претрпе од вирусот корона?
 
„Моето мислење е дека следните два првенства ќе бидат проблематични. Подготвивме финансиски пакет за да им помогнеме на клубовите. Тие ќе добијат еден дел сега за да го продолжат првенството, а потоа ќе добијат пари за следниот, дури и за сезоната после тоа. Willе им помогнеме на првата лига, втора лига, трета лига, футсал, женски фудбал, на кои им помагаме во сите сегменти. Мислам дека фудбалот ќе се нормализира од јуни 2022 година. Најголемите клубови сега се наоѓаат во неволја, и така нашите мора да подготват стратегија според ситуацијата. Ние не можеме да им обезбедиме годишни буџети на нашите клубови, но ние ќе продолжиме да им помагаме, да ги имаме за основни работи. Фудбалерите на првата лига сега ќе бидат платени по 25 илјади евра, а на втората лига играчи по 15 илјади евра. Овие се средства за продолжување на сезоната.