Тенис
22. September 2015 - 18:00

Само Мицов во второто коло на фјучрсот во Сокобања

Единствено Стефан Мицов успеа да ја мине првата пречка од четирите македонски тенисери кои денеска настапија на фјучрсот во Сокобања. За разлика од него турнирот заврши за Давид Мицевски, Бојан Јанкуловски и Шендрит Деари. Пораз во 1.коло во двојки претрпеа и Мицевски и Теодор Дељановски.
 
Резултати на македонските тенисери:
Стефан Мицов – Данаил Тарпов (Бугарија) 2-0 (6:4; 6:0)
Бојан Јанкуловски – Давид Синтаи (Унгарија) 1-2 (6:0; 4:6; 1:6)
Шендрит Деари – Жером Инцериљо (Франција,5.носител) 0-2 (2:6; 2:6)
Давид Мицевски – Стефан Миличевиќ (Србија) 0-2 (4:6;2:6).
Мицевски , Дељановски – Дамиан, Ѓурѓевиќ (Романија, Србија) 6:1; 5:7 и 10:8.
 
Утре во поединечна конкуренција ќе настапи и Томислав Јотовски (4.носител) кој за ривал го има Домагој Биљешко од Хрватска. Победникот од овој меч во второто коло ќе игра против Мицов.