Фудбал
8. November 2020 - 9:44

Салах верува дека Ливерпул заслужува да ја освои својата втора титула по ред

Напаѓачот на Ливерпул, Мохамед Салах, верува дека неговиот тим заслужува да го освои шампионатот во Англија 2020/21.

– Според мене, нашиот тим ја заслужува титулата. Успеавме да застанеме на нозе по големиот пораз од Астон Вила. После тоа успеавме да ремизираме еднаш и да победиме на пет натпревари. Беше тешко, особено по повредата на Ван Дајк, но за среќа можевме да се вратиме во нормала и победивме на сите натпревари после тоа, изјави Салах.

Ливерпул е шампион на Англија во сезоната 2019/20. По 7 кола од сезоната 2020/21, „црвените“ се на второто место со 16 бодови.

Лидер е Саутемптон со ист број на бодови, но и натпреварот повеќе.