Фудбал
27. April 2016 - 13:46

Сако ќе чека да го „крсти“ УЕФА

Мамаду Сако (26), која „падна“ на допинг тестот по мечот на Ливерпул со Манчестер Јунајтед, одигран на 17. Март во Лига Европа, ќе ја чека казната на УЕФА и нема да побара да му биде направен и Б тестот.
 
Сако, откако неговиот клуб објави дека неговиот допинг тест бил позитивен, на надлежните органи на УЕФА им објаснил како недозволената супстанца се нашла во неговиот организам, односно дека таа била во лековите за диета.
 
Дефанзивецот на Ливерпул се соочува со суспензија од страна на УЕФА, поради што ќе го пропушти Европското првенство во Франција.
 
Местото на Сако во Ливерпул го пополни Коло Туре, кој во 2011-та, како играч на Манчестер Сити, една година беше суспендиран поради позитивен допинг тест.