Свет
20. October 2016 - 8:23

САД: Северка Кореја со нов неуспешен обид за истрелување ракета од среден дострел

Стратешката Команда на вооружените сили на САД соопшти дека синоќа бил извршен неуспешен обид за истрелување ракета на територијата на Северна Кореја.

Ракетата била испукана крај градот Кусон во свеерозапдниот дел од државата.

Според американската армија, станува збор за балистичка ракета „Мусудан“ со среден дострел . Од Командата додаваат дека испукувањето не било закана за САД.