Свет
13. October 2015 - 9:57

САД разочарани од изборите во Белорусија

САД соопштија дека се разочарани од претседателските избори во Белорусија, наведувајќи оти поранешната советска република не ги исполнила меѓународните обврски за одржување на слободни и фер избори.

Стејт департментот наведе дека меѓународните набљудувачи укажале на „сериозни проблеми“ на изборите што се одржаа во неделата, на кои петти мандат освои Александар Лукашенко.

- Јасно е дека Белорусија има уште долг пат кон исполнување на своите демократски обврски, изјави вчера шефот на набљудувачката мисија на Организацијата за европска безбедност и соработка (ОБСЕ) Кент Хастед.  

Централната изборна комисија соопшти дека претседателот на Белорусија Александар Лукашенко (61) освои 83,49 отсто од гласовите и обезбеди петти мандат. 

Активистката од кампањата „Зборувај вистина“ Татјана Короткевич е втора, со освоени 4,42 отсто од гласовите на избирачите.

Одзивот на изборите во Белорусија бил 86,75 отсто.

Двајцата противкандидати на Лукашенко на претседателските избори - лидерот на Либералн-демократската партија Сергеј Гајдукевич и лидерот на Белоруската патриотска партија и врховен атаман на белоруските козаци Николај Улахович, веќе му ја честитаа победата.

Лукашенко за шеф на државата избран е во 1994, 2001, 2006 и 2010 година.