Кошарка
15. February 2020 - 10:29

САД подобри од светската селекција

Со натпреварот помеѓу играчите од САД и остатокот на светот во Чикаго започна Ол стар викендот. Мечот наречен „Ѕвезди во подем“ заврши со победа на САД 151:131. Ова беше шести пат на Ол стар викендот да се игра натпревар во ваков формат, резултатот сега е израмнет на 3:3.

Селекцијата на САД одлично го одигра второто полувреме кое го доби со 80:50 со што ја надополни негативата од десет поени по првиот дел.

Наградата МВП на мечот му припадна на кошаркарот на Шарлот Хорнетс Мајлс Бриџис кој забележа 20 поени, по пет скока и асистенции и три украдени топки.

Бриџис (21) во 2018 година беше 12 пик на ЛА Клиперс но веднаш е разменет во Шарлот.