Свет
20. September 2015 - 9:23

САД и Кина почнаа преговори за кибер безбедноста

САД и Кина веќе неколку недели водат преговори за прашања поврзани со кибер безбедноста, кои би можеле да завршат следната недела со склучување билатерален договор во оваа сфера, објави весникот „Њујорк Тајмс“.

Според њушоркиот весник, евентуалниот договор за кибер безбедноста меѓу САД и Куба би можел да биде потпишан за време на посетата на кинескиот претседател Си Џинпинг на Вашингтон.

Повикувајќи се неименувани дипломатски извори, „Њујорк Тајмс“ наведува дека договорот би се однесувал на спречување кибер напади врз електроцентрали, телекомуникациски ситеми и болници. Сепак, според весникот, тој нема да претставува никаква гаранција за спречување на кибер напади врз воени капацитети, индустриска шпионажа и кражба на интелектуална сопственост., за што САД често ја обвинуваат Кина.

Според најавите од Вашингтон, прашањата поврзани со кибер безбедноста ќе бидат една од главните теми на средбата на Си со американскиот претседател Барак Обама, што ќе се одржи следната недела во Вашингтон.

Во меѓу време, информатички експерти посочуваат дека кибер нападите од кинеска страна врз американски компании значително се намалиле во последниве неколку месеци, што се поврзува со американско-кинеските преговори за кибер безбедноста и очекуваната средба меѓу Обама и Си.