Фудбал
2. August 2021 - 8:59

САД го освоија Златниот куп

Фудбалерите на САД, рано утрово во Лас Вегас го победија Мексико со 1:0 по продолженија во финалето на Златниот куп на КОНКАКАФ.

Основните 90 минути завршија без победни и без постигнат гол па се играа продолженија. Во 117. минута Мајлс Робинсон постигна победнички гол за Американците.

Ова е седма титула во Купот КОНКАКАФ за САД.

Мексико останува најтрофејна репрезентација во ова натпреварување со 11 освоени титули.