Свет
17. December 2017 - 10:58

Руските пилоти кои го штитеа Путин: Тргнавме на рутински лет, откако му се приближивме на авионот се шокиравме

Пилотите од руската авијација, кои исполнувале воена задача во Сирија, раскажале дека тој ден им е само кажао дека треба да го испрататт авионот до авио- базата Хмејмим и да се погрижат за неговата безбедност.

- Беше обичен ден и добивме задача да го пратиме авионот- раскажал еден од пилотите.

- Тоа беше инзвонреден момент за еден пилот!- раскажал еден од нив и додал дека тој не го видел Путин од прозорецот, но откако ја виделе репортажата на телевизија, виделе и дека претседателот ги поздравил.

Видеото е објавено на телевизија, а на него се гледа дека Путин им мафта со рака. Подоцна на конференцијата преседателот искажал и благосарност до пилотите, зошто тој лет не бил било каков туку дека летале над опасна воена база.

- Пилотите кои летаа со нас, додека слетувавме се спуштија уште пониско. Млазните борбени авиони во суштина го прикриваат топлотната трага од нашиот авион- изјавил Путин.