Свет
28. February 2022 - 20:04

Руските копнени сили се приближуваат до Киев со воен конвој долг 27 километри

Сателитски снимки направени денеска покажаа дека руските копнени сили продолжија да се приближуваат до главниот град на Украина со воен конвој долг 27 километри, соопшти приватна американска компанија.

Maxar Technologies Inc соопшти дека во конвојот се стотици оклопни возила, тенкови,  артилерија и возила за логистичка поддршка. Тој продолжил да се движи кон југ кон Киев.