Свет
17. August 2020 - 17:47

Руски воен авион пресретна американски шпионски авион над Балтичко Море

Руски авион ловец Су-27СМ денеска пресретна американски авион РЦ-135 во близина на руската граница над Балтичко Море, соопшти денеска рускиот Национален центар за контрола на одбраната.

– Рускиот воен екипаж се доближи до воздушниот објект на безбедна оддалеченост и го идентификува како стратешки извидувачки авион на американското воено воздухопловство РЦ-135, се наведува во соопштението од Центарот.

Во соопштението се истакнува дека откако американскиот шпионски авион се оддалечил од руската граница, рускиот авион ловец безбедно се вратил во базата.