Свет
24. јуни 2021 - 14:26

Русија подготвена да нападне туѓи воени бродови кои влегуваат на нејзина територија

Русија ќе биде подготвена да „отвори оган и да нападне“ туѓи бродови за да ги заштити своите граници, предупреди денеска рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков по инцидентот во Црното Море каде плови британскиот воен брод „Дифенред“ во близина на Крим, во водите за кои таа тврди дека се нејзини.

Русија соопшти дека патролен брод и борбен авион испукале предупредувачки истрели во близина на британскиот воен брод „Дифендер“ со цел да го протераат од областа во близина на Севастопол, но Велика Британија ги демантираше таквите тврдења.

Рјабков истакна дека „неповредливоста на руските граници е апсолутен императив“, додавајќи дека ќе ја заштити „со сите средства: дипломатски, политички и, доколку е потребно, воени“.

На прашањето што би направила Русија за да спречи слични упади, Рјабков пред новинарите изјави дека ќе биде подготвена да „отвори оган кон цели“ доколку предупредувањата не бидат доволни.