Свет
7. April 2017 - 14:49

Русија: Негативни последици од нападите на САД во Сирија

Претседателот на Руисија, Владимир Путин денеска свика седница на Советот за безбедност на Руската Федерација на која се разговараше за нападите што САД ги извршија врз сириска воздухопловна база.

На седницата се разговараше и за зајакнување на руските воздухопловни сили во Сирија.

Советот ги согледа негативните последици на нападите на САД и изрази жалење поради нанесената штетата врз односите меѓу Вашингтон и Москва.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека „во моментот не е во план“ разговор на Путин со американскиот претседател Доналд Трамп.

Тој исто така додаде дека на денешниот распоред не е разговор на Путин со претседателот ба Сирија, Башар ал Асад.