Фудбал
22. September 2022 - 10:10

Рудигер за Мундијалот во Катар: Парите и моќта играат многу важна улога во светскиот фудбал

Германскиот фудбалски репрезентативец Антонио Рудигер е скептичен околу организацијата на Светското првенство  2022 година во Катар.

– Одлуката да се одржи турнирот во Катар не беше донесена во корист на навивачите, исто така не за нас играчите. Оваа одлука покажа дека парите и моќта играат многу важна улога во светскиот фудбал. Се изнаслушав многу за можен бојкот на ниво на официјални лица и здруженија, но не и кај нас фудбалерите. Конечно, ние, играчите, мора критички да погледнеме на оваа ситуација и тоа веќе го направивме како тим, рече дефанзивецот на Реал Мадрид и Германија.

Мундијалот во Катар ќе биде преседан во историјата на Светски првенства, бидејќи ќе се игра во зима.

Катар ќе биде домаќин на планетарниот фудбалски собир од 20 ноември до 18 декември.