Фудбал
25. јуни 2016 - 18:12

Роналдо ќе го продолжи договорот со Реал

 
 
 Иако во преден план е осминафиналниот меч на ЕП против Хрватска, сепак португалскиот ас Кристијано Роналдо може да размислува за продолжување на соработката со мадридски Реал. 
 
Како што пренесуваат шпанските медиуми, на Роналдо кому договорот со Реал му истекува 2018 година, по завршувањето на ЕП во Франција, ќе му биде понуден нов договор со „кралевите“. 
 
Претседателот на Реал, Флорентино Перез е подготвен на Роналдо да му понуди нов договор, во најмала рака до 2020 година, а според најавите на шпанските медиуми и до крајот на кариерата доколку Португалецот остане со намера да играфудбал до 40-година. 
 
Засега финансискиот дел не се открива, но според некои медиуми во Шпанија, тој нема да биде променет, што значи дека Португалецот и понатаму би заработувал по 21 милион евра годишно, без премиите и бонусите. 
 
Сепак дали плановите на Перез ќе се остварат, покрај Роналдо се прашуваат и Париз сен Жермен и Манчестер Јунајтед екипи кои по финалето во Лигата на шампионите каде триумфираше Реал, изразија желба да го донесеат Португалецот во своите редови.