Фудбал
11. December 2016 - 17:14

Роналдо ја пропушта „Златната топка“

Според информациите од ФИФА еден од најсериозните кандидати за освојувањето на признанието „Златна топка“ што ФИФА ја доделува на најдобриот светски играч , Кристијано Роналдо најверојатно нема да биде присутен на официјалната церемонија.  Португалецот кој се очекува по 4. пат да биде промовиран откако ја одигра една од неговите најдобри сезони освојувајќи ја ЛШ и ЕП 2016 нема да биде присутен бидејќи го очекува настап на Светското клубско првенство во Јапонија каде Реал веќе одлета и ќе игра полуфинале против Клуб Америка во Јокохама  во четврток. 
Доделувањето на престижното признание пак е закажано за во понеделник во 20.00ч