Балкан
9. May 2016 - 14:22

Романскиот премиер од денеска е и министер за здравство, откако ресорниот министер поднесе оставка

Романскиот премиер Дачијан Чолош се договори со претседателот Клаус Јоханис привремено да ја преземе и функцијата министер за здравство, откако претходно денеска ресорниот министер поднесе оставка, пренесоа романските медиуми.

„Премиерот ќе го преземе и Министерството за здравство за дирекно да ги координира и да обезбеди контиунитет во неопходните мерки во здравствениот сектор“, се наведува во соопштението на владината прес служба. 

Министерот за здравство Патричиу Акимаш-Кадариу денеска поднесе оставка на функцијата по скандалот со дезинфекциските средства што биле користени во болниците.

На почетокот на овој месец романското обвинителство соопшти дека отворило истрага за дезинфекцијата на болниците со неквалитетни препарати. Компанијата „Хекси фарма“ е обвинета дека ги одобрила дезинфекциските средства, што им биле доставени на болниците. Квалитетот на дезинфекциските средства е од клучно значење за превенцијата и контролата на болничките инфекции.