Фудбал
12. January 2018 - 10:42

Романски судија призна грешка?!

Романскиот судија Овидио Хатеган призна дека погрешил во бараж мечот помеѓу Швајцарија и Северна Ирска кога досудил пенал за Швајцарците со што им овозможи да се пласираат на мундијалот во Русија. 

Кори Еванс беше играчот кого топката го погоди во рамето на првиот бараж меч во Белфаст но Романецот виде рака и покажа на белата точка. Родригез успеа да реализира и со тој погодок единствен на двете бараж средби да обезбеди мундијалски пласман за својата селекција. 
„Беше тоа тажен момент за мене бидејќи направив грешка. Но и тоа е дел од спортот и успеав да се изборам со тоа благодарение на поддршката од мојата фамилија“ изјави Хатеган кој не е на списокот од 26 судии кои ќе ја делат правдата во Русија. 
https://