Тенис
7. јуни 2019 - 15:13

Ролан Гарос: Барти и Вондроушова во женското финале

Австралиската фаворитка Ешли Барти и чешката тинејџерка Маркета Вондроушова се пласираа во финалето на „Ролан Гарос“, каде што двете тенисерки ќе се борат за својата прва гренд слем титула.

19-годишната Вондроушова имаше едноставен пат до финалето кога со 7:5/7:6(2) ја совлада Британката Џоана Конта, а Барти спречи дуел на две тинејџерки во финалето кога во драматичен меч со 6:7(4)/6:3/6:3 ја победи американската сензација Аманда Анисимова.

Барти почна фуриозно кога поведе со 5:0 во првиот сет, но Анисимова успеа да направи неверојатен пресврт да обезбеди тај-брејк и водство во првиот сет. Сепак, искуството на Австралијката го направи своето и таа беше постабилна во следните два сета за да се пласира во финалето.

Денеска, на програмата на „Ролан Гарос“ се и двете машки полуфиналиња, вечниот дуел Роџер Федерер-Рафаел Надал и мечот на светскиот број 1, Новак Ѓоковиќ, и минатогодишниот финалист Доминик Тим.