Loading Video...
Фудбал
1. October 2020 - 18:51

Роберт Левандовски го понесе признанието на УЕФА „Играч на годината“

Најдобриот стрелец на европскиот шампион минхенски Баерн, Роберт Левандовски  
 
Капитенот и чувар на мрежата на европскиот шампион минхенски Баерн, го понесе признанието на УЕФА „Играч на годината“ што вообичаено се доделува пред стартот на новата сезона, но овојпат поради пандемијата на Корона вирусот, тоа се служува за време на ждрепката за групната фаза во елитното натпреварување. 
 
За прв пат по десет години, во потесна конкуренција ги нема Кристијано Роналдо и Лионел Меси, туку конкуренти на Полјакот му беа, клупскиот колега и капитен на Баварците, голманот Мануел Нојер и фудбалерот на  Манчестер Сити, Кевин Де Брујне