Фудбал
6. October 2016 - 12:58

„Рисовите“ вечерва против Израел

Вечерва во 20.45ч Македонија го игра 4. дуел со селекцијата на Израел во својата историја. 

Селекција против која имаме три порази но затоа пак секоја традиција има свој крај. 
Пулените на селекторот Ангеловски се убедени дека токму против Израел ќе ја израдуваат нашата јавност со нов успех. 
Израел е технички добра и брза репрезентација која во последните години не бележи некои добри резултати. Во моментов е на 98. место на ФИФА ранг листата кое е најслабо за оваа селекција, но многу подобро од нашиот ранкинг.
 
Македонија и Израел досега имаат три меѓусебни дуели, сите три ги имаат добиено Израелците со победи од еден гол разлика.
 
Дел од македонските репрезентативци играат во добра форма, особено Алиоски и Несторовски кој сигурно веќе заслужува да се најде во стартната постава. 
 
Игор Ангеловски нема да може да смета на стандардниот дефанзивец Ванче Шиков кој има повреда на скочниот зглоб, неговиот настап е неизвесен и против Италија. Поради повреди во составот на се Агим Ибраими и Александар Трајковски.