Спорт плус
5. August 2016 - 18:28

Рио 2016: Русија ќе има 271 спортист на Олимписките игри

 
 
 Претседателот на Олимпискиот комитет на Русија Александар Жуков, изјави дека вкупната бројка на руски спортисти кои ќе настапа на 32-те Олимписките игри во Рио де Женеиро ќе изнесува 271 натпреварувачи.
 
Изјавата на Жуков уследи откако претходно претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) Томас Бах изјави сеуште не се знае колку спортски ќе ја претставуваат Русија на ЛОИ. 
 
„Во повеќето спортови е дозволено да настапуваат комплетни и да се натпреваруваат", изјави Жуков. 
 
Според првичните најави рускиот тим требаше да брои 387 спортисти, откако ИОК во средината на јули, упати повик до спортските спортски федерации тие да одобрат листа на руски спортисти на кои ќе им дозволат учество на игрите, откако претходно Светската антидопинг агенција (ВАДА) заклучи дека во Русија се вршел систематски допинг.
 
тогаш овие листи се предадени на трипартитното комисија на МОК, која потоа ја донесе конечната одлука извршување на руските спортисти во Рио.
 
Руските спортисти кои беа суспендирани, некои поединечно, а некои заедно тимски, поднесоа 11 жалби до Судот за спортска арбитража.
 
Според агенцијата „Франс прес“, уште 14 руски спортисти во последен момент може да добијат дозвола за учество на игрите.