Спорт плус
19. August 2016 - 11:53

Рио 2016: Одбојкарките на Србија и Кина ќе се борат за олимпиското златото

Одбојкарките на Србија и Кина ќе се борат за олимпиското златото во Рио. 
 
Репрезентација на Србија направи големо изненадување на олимпискиот турнир, откако во четвртфиналето ја елиминираа Русија, актуелниот европски шампион, а во полуфиналето беа подобри од светскиот првак репрезентацијата на Соединетите Американски Држави.
 
Во неизвесен полуфинален меч Србија славеше над САД со 3:2 (по сетови 20-25, 25-17, 25-21, 16-25, 15-13). 
 
Противничките на Србинките во финалето одбојкарките на Кина во  вториот полуфинален меч беше подобра од Холандија со 3:1 (по сетови 27-25, 23-25, 29-27, 25-23)
 
Утре од 18 часот Американките и Холаѓанките ќе го играат мечот за бронзениот медал, а финалето меѓу Србија и Кина е во недела во 3 часот и 15 минути по полноќ.