Loading Video...
Свет
20. September 2019 - 16:56

Ријад почна со одмазда кон Хутите во Јемен

Меѓународната коалиција предводена од Саудиска Арабија почна воена операција против бунтовниците Хути во близина на јеменскиот град Ходеида. Се уништуваат места од каде што  ,според Ријад ,бунтовниците  лансираат  балистички проектили   и дронови во Саудиска Арабија. Хутите  пред неколку дена   извршија напади со дронови во САудиска  Арабија а цели беа важни нафтени објкети.