Свет
20. March 2016 - 17:48

Рејндерс: Абдеслам планирал нови напади

Министерот за надворешни работи на Белгија, Дидие Рендерс изјави денеска дека Салех Абдеслам главниот осомничен за терористичките напади во Париз, им рекол на истражителите дека планирал да „покрене нешто“ од Брисел.

Абдеслам рекол дека бил подготвен повторно да покрене нешто од Брисел, и тоа според Рејндерс „можеби било и вистина“.

Властите ги разгледуваат тие негови наводи како сериозни.

– Пронајдовме оружје и видовме во првите истраги нова мрежа од луѓе околу него во Брисел, изјави Рејндерс. Абдеслам беше уапсен во полициска рација во бриселското предградие Моленбек во петокот.