Loading Video...
Фудбал
13. January 2020 - 15:39

Реал по „пенал рулетот“ со Атлетико до трофеј во шпанскиот Супер Куп

Екипата на Реал Мадрид го освои трофејот во шпанскиот Супер куп. 
 
Во финалето кое за прв пат се играше по нов формат, но и надвор од Шпанија, односно во Саудиска Арабија, фудбалерите на Реал го победија градскиот ривал Атлетико по подоброто изведувањето на со 4-1. 
 
Иако во 120-те минути двете екипи имаа голем број на шанси да постигнат гол сепак, голманите Тибо Куртоа и Јан Облак не дозволија ниту еден гол. 
 
А, во „пенал рулетот“ поуспешен се покажа Белгиецот кој ги одбрани ударите од 11.метри на Томас и Трепиер, откако во првата серија за Атлетико, Саул ја погоди стативата. 
 
Така Реал стигна до 11-тиот трофеј во Супер купот на Шпанија, во кој Барселона има освоено два повеќе.