Фудбал
17. November 2017 - 9:00

Реал Мадрид го тресе екстра криза

Мадрискиот весник „Марка“ кој секогаш има точни информации поврзани со Реал Мадирд, тврди дека резултаската криза е проследена и со лошите меѓусебни односи помеѓу фдбалерите.

Весникот тврди дека затегнати биле односите помеѓу двајцата клучни играчи на клубот капитенот Серхио Рамос и најдобриот играч и стрелец Кристијано Роналдо.

Наводно Рамос не се согласува со Португалецот околу неговата изјава дека причина за слабите резултати е таа што клубот во летниот преоден рок го напуштиле Хамес Родригес, Алваро Мората и Пепе.

Од друга страна Рамос смета дека афирмацијата на малдите играчи како Марко Асенсио, Дани Себаљос, Начо и останатите е вистинскиот пат по кој Реал треба да се движи.

Реал заостанува осум бода зад Барселона по само 11 одиграни натпревари во Ла Лига, а не блеска и во Лигата на шампионите, иако ќе обезбеди пласман во осмина-финалето.

Дека односот помеѓу Рамос и Роналдо не е најдобар потврдува и изјавата на Шпанецот по пријателскиот натпревар помеѓу Шпанија и Русија (3:3).

Новинарите го прашале да ги коментира шпекулациите околу можниот трансфер на Нејмар во Реал.

„Клупските порти му с еотворени“, а потоа Рамос прокоментирал и за заминувањето на Роналдо: „Кристијано заминува? Не знам ништо околу тоа, ќе мора него да го прашате“.

Реал утревечер од 20:45 ќе му гостува на Атлетико во градското дерби кое ќе се одигра во 12.коло во шпанскиот шампионат.