18. February 2016 - 9:23

Реал и Волфсбург пред пласман во 1/4 финалето во ЛШ

Екипите на Реал Мадри и Волфсбург со една нога се во чевртфиналето на фудбалската Лига на шампиони.

Двата тима славеа победа на гостински терен против Рома и Гент во првите меѓусебни дуели од осминафиналната рунда.

На „Олимпики’’ во Рим, екпата на Реал Мадрид со 2:0 ја победи Рома со головите на Кристијано Роналдо (57-минута) и Хесе (86).

На вториот синоќешен дуел екипата на Волфсбург славеше победа на гостувањето кај Гент со 3:2. Два гола за германците постигна Јулијан Дракслер (44 и 54-минута), а во листата на стрелци се запиша и Макс Крусе (60). Надеж дека можеби Гент ќе може да направи изнанадување во ревашот натпреварот донесоа головите на Свен Кумс (80) и Калифа Кулибали (89).

Во првите осминафинални натпревари одиграни во вторникот ПСЖ го совлада Челзи со 2:1, а Порто со 1:0 беше подобар од Зенит.

Овие четири пара, реванш натпреварите ќе ги играат на 8 и 9 март.

Следниот вторик и среда, своите први осминафинални пресметки ќе ги имаат: Арсенал – Барселона, Јувентус - Баерн Минхен (23 февруари), ПСВ - Атлетико Мадрид и Динамо Киев - Манчестер Сити (24 февруари).