Свет
7. December 2017 - 21:14

Реакции на социјалните мрежи откако Трамп го призна Ерусалим: Арапите немоќни и безнадежни

Корисниците на социјалните мрежи велат дека Арапите го наведоа Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главниот град на Израел.
 
Откако претседателот на САД одлучи да ги игнорира предупредувањата на меѓународната заедница и официјално да го признае Ерусалим како главен град на Израел, некои корисници на Твитер се фокусираа на фактот дека Арапите придонесоа за губење на Ерусалим.
 
Статусот на светиот град е исклучително чувствителен аспект на израелско-палестинскиот конфликт.
 
Додека Израел го бара целиот град за својот главен град - по окупацијата на Источен Ерусалим во војната во 1967 година против Сирија, Египет и Јордан - Палестинците веќе долго време гледаат на Источен Ерусалим како главен град на нивната идна држава.
 
"Ерусалим е изгубен од денот кога Садат го посети и од денот кога сите танцуваа за Осло", напиша Мурид Барготи, познатиот палестински поет и писател, мислејќи на египетскиот претседател Анвар ал Садат и договорите од Осло.
 
Кога Садат стана претседател на Египет во 1970 година, тој предложи мировен договор со Израел во согласност со насоките на ОН 242, кои повеќе или помалку ја определија воената победа на Израел.
 
Што се однесува до Договорот од Осло, државата Израел и Палестинската организација  (ПЛО) официјално се признаваа меѓу себе и се посветија на преговорите за решавање на нивниот децениски проблем  заснован на територијален компромис.
 
Договорот не е одреден, туку имплицира создавање на Палестинска држава покрај Израел. Оваа двонационална визија бараше од Израел да се откаже од своето одбивање на палестинските барања за национална сувереност, Палестинците да прифатат дека таквите барања ќе бидат ограничени само на мал дел од целокупната територија на историската Палестина, за која ПЛО се бореше, т.е да ја признаат израелската сувереност  на остатокот од територијата .
 
"Од Арапите и муслиманите, Боливија ќе побара вонредна седница на Советот за безбедност во случај Трамп да го признае Ерусалим како главен град на Израел. Каде се Арапските претставници во Советот за безбедност да побараат таков состанок?", Напиша Абдула К. ал-Шаји, професор на Универзитетот во Кувајт.
 
 
Боливија соопшти дека ќе побара состанокот на Советот за безбедност на ОН по објавата на Трамп кој во средата и Саша Серхио Лалоренти Солиз, амбасадор на таа земја во ОН, го нарече потегот на американскиот претседател "немилосрдна и опасна одлука што се противи на меѓународното право, резолуции на Советот безбедност, која исто така ги ослабува сите напори за мир во регионот и го нарушува целиот регион ".
 
Абдула Хамидадин, социјален антрополог, рече: "Трамп ги погоди Арапите и муслиманите и ги повикува мирно да го прифатат. Тој ја отфрли Резолуцијата 242 на ѕидот и инсистира на тоа дека САД е во мировен процес". Тој се надева дека умерените сили можат да направат свој дел од работата, по што екстремистите ќе можат да го искористат аргументот со умерени лица. Тој вели дека Израел е најголемата демократија бидејќи носи апартхејд и ги крши човековите права ".
 
 
Советот за безбедност на ОН ја усвои резолуцијата 242 на 22 ноември 1967 година, која повика на "повлекување на израелските вооружени сили од териториите окупирани во неодамнешниот конфликт".
 
Таа ја нагласува "неприфатливоста на стекнувањето на територијата во војна и потребата да се работи на праведен и траен мир на Блискиот Исток, во кој секоја држава во регионот може да живее во безбедноста".
 
 
Иако сите партии на крајот ја прифатија резолуцијата, потребни беа две децении за Палестинската ослободителна организација (ПЛО) да го стори истото. ПЛО  ја критикуваше резолуцијата бидејќи ги сметаше само Палестинците за бегалци, а не како нација со национални права.
 
 
„Нема шанси  Трамп да донесе одлука без да проучи и да се осигура дека на Арапите навистина оваа одлука нема да им смета... и ако им смета, нема да може да направи што тој сака, рекол Мухамед  Нашван, новинар во Газа
 
И додека многумина се пожалија на  потегот на Трамп, некои ја искористија можноста да ги критикуваат Палестинците.
 
"Палестинците не сочувствуваат со вас или вашата борба и движење, наместо тоа тие стојат веднаш до вашите непријатели, бидејќи тие само ве мразат, но тие се уште ве замолат да сочувствувате со нивната борба", пишува новинарот Салех ал Фахид.