Свет
2. December 2016 - 10:41

Разорен земјотрес утрово во Перу остави зад себе жртви, рушевини и пустош

 
Земјотресот кој утрово го погоди Перу остави зад себе жртви, рушевини и пустош. Земјотресот од 6,3 степени по Рихтер, оштетил многу куќи, а засега е познато дека четворица за жал се загинати. 
 
Епицентарот бил на 45 километри северозападно од градот Хилујак на длабочина од 32 километри.
 
Се очекуваат повеќе податоци за евентуални жртви и штети.