Македонија
7. May 2020 - 8:41

Расте бројот на оздравени, состојбата под контрола само со одговорност

Ја добивме првата битка со коронавирусот. Само ако сме сите совесни и одговорни ќе успееме да ја држиме ситуацијата под контрола, објави вчера оптимистички министерот за здравство Венко Филипче, притоа укажувајќи дека враќањето на животот во нормала ќе се одвива постепено, внимателно и со задолжително почитување на мерките за заштита.

Оптимизмот на министерот се должи на тоа што во изминатите денови поголем е бројот на оздравени од новопотврдени на КОВИД-19 (вчера 44 наспрема 13), како и поради добрата состојба на пациентот кој 12 дена беше на респиратор во ГОБ „8 Септември“.

Тој е прв во државава од почетокот на епидемијата кој е исклучен од машина и сега може самостојно да дише. Добрата здравствена состојба на 38-годишниот пацинет вчера ја потврди и директорот на болницата, Христијан Костов.

– Пациентот сам дише, зборува, свесен е. Веројатно така и ќе продолжи. Ако е во добра состојба уште 24 часа ќе биде преместен од Интензивна нега на оддел. Пациентот неколку дена прима озонска терапија, има протокол на лекување и му даваат антибиотици и антиинфламаторни лекови, рече директорот на ГОБ „8 Септември“, каде што на респираторна машина се уште тројца пациенти.

Во вчерашната евиденција на Министерството за здравство во поминатите 24 часа имаше и двајца починати – 55-годишен пациент од Прилеп, кој во ГОБ „8 Септември“ бил хоспитализиран на 22 април и 13 дена приклучен на респираторна машина, а во болницата во Битола почина пациент хоспитализиран на 4 мај, кај кого посмртно било потврдено присуство на вирусот.

Од  почетокот на епидемијата во земјава КОВИД-19 е потврден кај 1539 лица, оздравени се 1057 и починати 88. Активни случаи има  394. Една третина од вкупниот број заразени (515) се во Скопје, а следна општина по број на дијагностицирани е Куманово со 402. Случаи со потврден вирус има во уште 26 градови.

Општината Кисела Вода вчера соопшти дека до 12 мај нема да работи со странки откако вработен се заразил со вирусот, а пет негови колеги кои биле во контакт со инфицираниот ќе бидат во карантин. За состојбата во Општина Кисела Вода информиран е и Центарот за јавно здравје. На странките кои имаат прашања до Општината им е препорачано да се обратат телефонски.

На Инфективната клиника вчера бил примен еден пациент, а во ГОБ „8 Септември“ има пет нови пациенти. Во болницата во Битола се лекуваат тројца пациенти, во штипската болница четворица, а на ифективните одделенија во Прилеп, Велес, Куманово, Охрид и Тетово се хоспитализирани 54 позитивни и суспектни на КОВИД-19.

Во штипскиот регион се регистрирани 34 случаи, од кои двајца се починати. Над 80 отсто од случаите веќе се во бројката на излекувани, меѓу кои и здравствените работници и тие  се на своите работни места.

Во Прилеп вчера  беа евидентирани тројца новозаболени, а девет пациенти се излекувани од заразата. По еден излекуван пациент има и во општините Крушево и Пласница.

Позитивни вести има и од Тетово каде што во изминатото деноноќие првпат немало лица кои се упатуваат за 14-дневна изолација во нивните  домови како суспектни на коронавирусот. Немало потреба од издавање решенија од Државен санитарен и здравствен инспектора или изјави за самоизолација.

За постепеното нормализирање на секојдневието се подготвуваат протоколи од Комисијата за заразни болести и Владата односно Министерството за здравство.

Министерот за економија Крешник Бектеши вчера најави дека Владата наскоро ќе донесе одлука за отворање на кафетериите и рестораните, но и дека за угостителскиот сектор ќе следува и нова поддршка од државата откако ќе бидат отворени.

Дополнителната заменик-министерка за труд и социјална политика Санела Шкријељ, пак, соопшти дека работат на протокол со кој ќе се овозможи повторно отворање на градинките и нивно безбедно функционирање.