Свет
5. May 2016 - 15:17

Раскол во руската опозиција поради порно филмот на поранешниот премиер!

Предизборната кампања се уште не е почната, а меѓу членовите на руската опозиција која себеси се нарекува Демократска коалиција, веќе дошло до раскол.
 
Алексеј Навални, член на помладото и агресивно крило на коалицијата, го обвини поранешниот руски премиер Михаил Касјанов (58), дека го расипува угледот на кампањата.
 
Во последните неколку месеци, Касјанов е под притисок и постојани напади. Во еден ресторан во Москва, група Чеченци му фрлија торта во лице, а после тоа на телевизија беше пуштена секс снимка меѓу него и неговата љубовничка Наталија Пелевин, добро позната активистка која со години ја критикува владата на Путин.
Демократката коалиција во Русија се состоела од шест помлади партии, но по спорните снимки, таа е пред распад.
 
Коалиционите партии се сложиле дека после секс снимката Михаил не може да биде носител на листата.
 
Потпретседателот Константин Парнас Мерзликин го брани Михаил и тврди дека објавувањето на филмот треба да ја обедини опозицијата, бидејќи целта на власта е да предизвика раскол.