Бизарно но вистинито
10. January 2018 - 16:30

Раскинала со дечкото па пијана платила на таксист да ја снима на мост: Скокнала во смрт, а тој не направил ништо!

Осумнаесетгодишната Нитаја Савасдиван од Бангкок извршила самоубиство скокајќи од мост.

Нитаја пред смртта запрела такси во центарот на градот, потоа од возачот побарала да ја оведе до мостот, па му кажала да ја вклучи камерата на мобилниот телефон.

Девојката како што се гледа на видеото, а и како што утврдила истрагата била во пијана состојба. Таа пиела алкохол а откако го испила платила на таксистот да ја снима како пее популарна тајландска песна за разделба.

Таксистот ниту ги одбил парите ниту се обидел да ја запре девојката во намерата да се убие. На полицијата кажал дека не можел да претпостави дека таа навистина ќе се самоубие.

Откако скокнала од мостот, таксистот околу 2 часот наутро по нејзиното упатство ја објавил снимката на Фејсбук. Речната патрола го пронашла телото на девојката утрото, но сепак не успеале да утврдат за кого се работи.

Полицијата во Бангкок сепак дошла до снимката и ја споредила со времето на смртта на девојката, ги проверила нејзините лични пдоатоци и гардеробата на снимката, па така дошла до заклучок дека се работи за Нитаја. Се воспоставило дека таа е полнолетна девојка која си го одземала животот по разделба со нејзиното момче во состојба на депресија и пијанство.

Такстот е приведен и испрашан во полиција. Не е познато дали е уапсен поради тоа што очигледно е дека можел да и помогне на девојката.

Законот во Тајланд предвидува казна затвор од еден месец и парична казна за секој кој може да спречи самоубиство.