Балкан
29. јуни 2020 - 12:15

Рама во Приштина на средби со државниот врв и партиските лидери

Албанскиот премиер Еди Рама ќе престојува денеска во еднодневна посета на Косово, каде што ќе има средби со водачите на државните институции, како и со лидерите на неколку политички партии.

Според агендата на посетата, првата средба, во 13.15 часот, Рама ќе ја има со лидерот на партијата Социјалдемократска иницијатива (Нисма), Фатмир Лимај, а подоцна ќе има одвоени средби и со претседателите на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) и Демократската партија на Косово (ПДК), Иса Мустафа и Кадри Весели.

За време на престојот во Приштина, каде што, според најавите, ќе биде придружуван од шефот на албансаката дипломатија, Гент Цакај, Рама ќе се сретне и со претседателот на Косово Хашим Тачи, премиерот Авдулах Хоти и претседателката на Собранието Вјоса Османи.

Средбата со Тачи е закажана за во 18.50 часот, непосредно пред најавеното обраќање до јавноста (во 20 часот) на косовскиот претседател во врска со веста дека против него и лидерот на ПДК Весели, како основачи и водачи на Ослободителната војска на Косово (ОВК) е подигнато обвинение пред Меѓународниот суд за Косово.

Дел од косовските медиуми ја толкуваат посетата на Рама како негова поддршка за Тачи и Весели и за другите водачи и припадници на некогашната ОВК.