Фудбал
21. March 2020 - 9:46

Раководството на Барса размислува да ги намали платите на фудбалерите за 30 отсто

Раководството на шпанскиот шампион Барселона размислува да ги намали платите на играчите на тимот поради суспензија на сезоната поради пандемијата од коронавирусот, пренесува „Мундо Депортиво“.

Натпреварите во Ла Лига првично беа прекинати во средината на март за 20 дена, но сè уште не е јасно кога ќе продолжи кампањата, бидејќи заразата со КОВИД-19 продолжува да расте. Просечната плата на фудбалерите на Барселона е рекордна во светскиот клупски фудбал – 11 милиони евра.

Одлуката за можно изрекување на мерката ќе се донесе не порано од следната недела, бидејќи раководството разгледува различни опции. Една од опциите што се разгледува е да се намалат надоместоците за играчите за 30 проценти за периодот кога не се играат натпревари заради коронавирусот.(МИА)